Bulutlar; milyonlarca hatta milyarlarca su zerresinden oluşur. Bunlar bazen küçük damlacıklar (yağmur), bazen de minicik buz kristalleri (kar) halindedir. Suyun biz görmediğimiz halde gökyüzünde öylece belirivermesi size garip gelebilir ama şunu unutmayın: Bir şeyi görmüyor olmanız, o şeyin baktığınız yerde olmadığı anlamına gelmez.

Bazen su gözle görülemez. İçtiğiniz su ya da musluktan akan sudan bahsetmiyorum elbette. O haldeyken suyu görebiliriz. Suyun gözle görülemeyen hali gazdır. Gaz halindeyken, su molekülleri adını verdiğimiz en küçük su parçacıkları, akışkan suda ya da buzda olduğu gibi birbirine yapışık bulunmak yerine, havada serbest halde uçuşur.

Su gaz halindeyken, moleküller aralarında geniş boşluklar olacak şekilde etrafta hareket eder. Ve birbirinden onca uzakta bulunan bu moleküller gözle göremeyeceğimiz kadar küçük oldukları için, su gaz haline geçtiğinde görünmez olur. Sadece milyarlarca su molekülü bir araya gelip de minicik bir damla oluşturduğu zaman onları görebiliriz. İşte gökyüzündeki bulutlar bu şekilde oluşur.

Belki farkında değilsiniz ama etrafımızda çok miktarda gözle görülmeyen su var. Su, soluduğumuz havanın da bir parçası aslında. Su molekülleri okyanuslardan, kar ve su birikintilerinden ve yer seviyesinde bulunan diğer su kaynaklarından havaya yükselir. Etrafta salınarak yükseldiklerini göremeyeceğimiz kadar küçük olmalarına rağmen, moleküller oradadır; havadaki diğer moleküllerle çarpışıp dururlar.

Hava ne kadar ısınırsa, o kadar çok su molekülü yükselir ve moleküller etrafta o kadar hızlı uçuşur. İyi de, görünmez olan bu su gökyüzüne yükselip de beyaz, pofuduk bulutlara nasıl dönüşür?

Atmosferin aşağıdaki birkaç kilometrelik bölümü çok hareketlidir ve yere yakın seviyede bulunan hava çeşitli yollarla gökyüzüne yükselir. Hava, bir dağın üzerinden esen rüzgarla yükselebilir. Güneşin yeryüzünü ısıtması sonucu yükselebilir. Yukarı çıkışı nasıl olursa olsun, yükselirken her zaman soğur. İşte bulutların belirmesini sağlayan da budur.

Hava soğurken, gözle görülemeyen su molekülleri artık o kadar hızlı hareket edemez hale gelir. Yeterince soğursa, birbirlerine yapışarak damlacıklar oluşturur. Hava yükseldikçe daha da soğur ve çok sayıda damlacık ortaya çıkar; bunlar birleşip büyüdükçe beyaz bulutlar şeklinde gözle görülür hale gelir.

Eğer hava yükselmeye ve soğumaya devam ederse, bulutun içindeki damlacıklar minik buz parçacıklarına dönüşür. Bunlar yeterince büyüyünce, kar ya da yağmur olarak yağmaya başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir