Ampul, ışık üretmek için elektrik kullanır.

Ampulü kim icat etti?

Ampul, İngiliz bilim insanı Joseph Swan ve Amerikalı mucid Thomas Edison tarafından, hemen hemen aynı zamanda icat edildi.

Ampulün Öyküsü

Joseph Swan, 1878 yılında ilk ampulü üretti fakat yanmasını engelleyemedi. Bir yıl sonra Thomas Edison 40 saat boyunca ışık yayabilen ampulü üretti. Ampul teli (filaman), kömürleşmiş pamuk lifinden üretilmişti. Ampuldeki filaman tüm havası alınmış bir ampulün içinde parlıyordu.

Thomas Edison (1847 – 1931)

Thomas Edison okuldan atılmıştı fakat tarihteki en ünlü mucitlerden birisi oldu. Fonograf ve ampul dahil 1000’den fazla icada imza atmıştır. Edison, yaratıcılığın yüzde birinin ilham, yüzde doksan dokuzunun emek olduğunu söylemişti.

Ampul Nasıl Çalışır?

Elektrik, filaman olarak adlandırılan sarmal bir ince telin içinden geçer. Filaman çok ısınır (sıcaklığı 2500 dereceyi geçer). Bu sayede ısı ve ışık verir. Filamanın tutuşmasının sebebi ampulün içinde filamanın yanıp işlevsiz kalmasını engelleyen bir soygaz bulunmasıdır.

Ampulün Zamanla Geçirdiği Değişimler

Ampuller, küçük el feneri ampullerinden dev fener ampullerine kadar her şekil ve boyda üretilmektedir. Halojen ampuller, filamanların yüksek ısılarda çalışmasına olanak sağlayan özel gazlar içerir. Bu sayede enerji tasarrufu sağlarlar. Yeni floresan ve LED ampulleri yaygın biçimde kullanılıyor çünkü ışık üretmek için daha az elektrik harcarlar.

İlgili icat: Neon ışıklar 1910 yılında Georges Claude tarafından icat edildi.

Sözlük

Filaman: Belirli bir maddenin ince ipi veya lifi.
Soygaz: Kimyasal tepkimelere girmeyen gazlar.