Deodorant, özellikle de koltuk altındaki terin neden olduğu vücut kokusunu önleyen bir maddedir. Deodorantın eşit bir biçimde sürülmesi için özel bir bilyeli başlığı vardır.

Bilyeli Deodorantı Kim İcat Etti?

Bilyeli deodorant 1952 yılında Helen Barnett Diserens tarafından Amerika’da icat edilmiştir.

Bilyeli Deodorantın Öyküsü

İlk deodorantlar, parmaklarla sürülen kremlerdi. Kremler, genellikle elbiselerde iz bırakıyordu ve kullandıktan sonra elleri yıkamak gerekiyordu. Helen Barnett Diserens, krem deodorant üreten bir şirkette araştırmacı olarak çalışıyordu. O dönemde keşfedilen tükenmez kalemden ilham aldı. Aynı prensibe dayalı cam bir deodorant şişesi tasarladı.

Bilyeli Deodorant Nasıl Çalışır?

Şişenin içindeki sıvıi “aktif maddeler” içeren bir losyondur. Başlığı döndürdüğünüzde, şişenin içinden ince bir kat losyon vücudunuza sürülür. Bilyeli deodorantın içinde iki farklı tip aktif madde vardır. Ter önleyiciler, ter bezlerini tıkayarak terin dışarı çıkmasını önler. Deodorantlar ise ter kokusunu nötrleştirir ve kötü koku üreten bakterileri öldürür.

Bilyeli Deodorantın Zamanla Geçirdiği Değişimler

İlk aerosol (sprey) ter önleyici 1965 yılında icat edildi. Ter önleyici spreyler, bilyeli deodorantlardan daha çok popüler oldu. Bir süre sonra, bilim insanları sprey kutuların içinde kullanılan itici gazların çevreye zarar verdiğini keşfetti. İnsanlar, sprey biçimindeki deodorantların kullanımını azalttı, bilyeli deodorantlar sprey biçimindeki deodorantlardan daha çok kullanılmaya başlandı.

1888 – İlk deodorant piyasaya sürüldü.

1940 – Mum deodorantlar icat edildi.

1952 – Bilyeli deodorant icat edildi.

1965 – İlk sprey deodorant piyasaya sürüldü.

İlgili İcat

Macar kardeşler Laszlo ve Georg Biro 1935 yılında sızdırmayan ilk tükenmez kalemi icat etti. Bilgisayar faresi de deodorant bilyesi kullanılarak icat edildi.