Asansör, bir bina içindeki insanları ve eşyaları aşağı veya yukarı taşıyan makinedir.

Asansörü Kim İcat Etti?

Asansör 1800’lü yılların başlarında icat edildi. 1852 yılında Amerikalı Elisha Otis asansörleri insanların binmesi için güvenli hale getirdi.

Asansörün Öyküsü

İlk asansörler buhar makinesi ile çalışıyordu ve kabinleri indirip kaldırmak için makara kullanılıyordu. İnsanların makaraların kopmasından endişe ediyordu. Elisha Otis, emniyet frenini icat ederek asansörleri insanlar için güvenli hale getirdi. Asansörün kablosu koparsa, üst tarafındaki iki kıskaç yerinden fırlayıp asansör boşluğunun duvarlarına tutunur.

Asansör Nasıl Çalışır?

Asansör, binanın tepesine sabitlenen motor sayesinde asansör boşluğu içinde yukarı – aşağı hareket eder. Asansör kabininin çatısına bir kablo bağlıdır. Kablo, asansörün tepesinden yukarı çıkar, makaralardan geçip asansör boşluğunun yanından aşağı iner ve bir ağırlığa bağlanır. Elektrik motoru makarayı çevirir. Makara kabloyu tutar ve hareket ettirir. Kılavuz rayı ise kabinin dik bir hatta hareket etmesini sağlar.

ilk güvenli asansör

Asansörün Zamanla Geçirdiği Değişimler

1852 – Elisha Otis insanların binmesi için asansörleri güvenli hale getirdi.

1889 – İlk elektrikli asansör tanıtıldı.

1895 – Frost ve Strutt adlı iki İngiliz, karşı ağırlık sistemini kullanan ilk asansörü icat etti.

Dünyadaki en hızlı asansör Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki 818 metre yükseklikteki Burç Halife binasında bulunan asansördür. Bu asansörün ulaşabildiği en yüksek hız saatte 60 kilometreden fazladır.

İlgili İcat

Yürüyen merdiven 1890’lu yıllarda Amerikalı mucitler Jesse Reno ve Charles Seeberger tarafından icat edildi. İlk yürüyen merdiven lunaparklarda oyuncak olarak kullanıldı.